Uroczystości upamiętniające Ofiary Katynia - Szczegóły aktualności - Szkoła Podstawowa nr 57 w Lublinie

Tag img 15.04.2024, 19:26

Uroczystości upamiętniające Ofiary Katynia

Nasza szkoła została wyróżniona propozycją przygotowania oprawy artystycznej uroczystości upamiętniającej Ofiary Katynia.

pomnik

SP57 od wielu lat opiekuje się Pomnikiem Ofiar Katynia, który znajduje się przy ul. Głębokiej w pobliżu skrzyżowania z Wileńską. Co miesiąc nasi uczniowie składają w tym miejscu kwiaty, palą znicze, czczą pamięć zamordowanych przez NKWD polskich oficerów i żołnierzy chwilą zadumy, modlitwą. 15 kwietnia wzięliśmy udział także w miejskich uroczystościach upamiętniających tak tragicznie zmarłych bohaterów II wojny światowej. Poczet sztandarowy uczestniczył w Mszy Świętej w kościele Pobrygidkowskim, a reprezentanci naszej społeczności na czele z p. Dyrektor Agnieszką Szcześniak złożyli kwiaty pod pomnikiem oraz zaprezentowali program artystyczny przygotowany na tę okazję przez nauczycieli SP57.

Łącznie Sowieci zamordowali ponad 14,5 tysiąca Polaków. Byli wśród nich oficerowie, policjanci, działacze polityczni i społeczni, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, urzędnicy państwowi, a także kobieta, podporucznik pilot Janina Lewandowska. Cześć Ich pamięci.